Tätä on kerätty hartaudella.... ammusten kantolaukku, varaosasetti, röörinputsari ja manuaali ovat olleet jo kai ainakin parisen vuotta, raketinheitin puolisen vuotta ja nyt sain viimeisen osan eli kelvollisen ammuksen tykötarpeineen. Kaikki BNIB-kunnossa. Toki tähänkin saisi vielä (ainakin) hihnan tulpilla ja tähtäimen, mutta tässä heittimessä ei ole sivukiskoa niin tähtäinkin on turha toistaiseksi.
Kuvia:
Kahden ammuksen (+ putsarin & varaosasetin) kantolaukku:
Lämpösuojaa löytyy niin miljoonaa varianttia että siitä ei kannata juuri huolehtia... on varmaan aidosta puustakin, mutta olen nähnyt kirkkaan oranssejakin, jostain muovista / bakeliitista oletan... tässä yksi lasikuidusta / puusta:
Samoin heittimen metallista alaosaa näkyy kirkkaana ja musta ja kaikkea siltä väliltä. Neuvosto / kiinakama on siitä hyvää että kukaan ei voi sanoa mikä on "se oikea"!
Jakke kirjoitti:Kai ammus on dekottu?
Täytyy kokeilla ...Ei vaan, tuo on harjoitusammus. Tai ainakin pitäisi olla.